Zyskują na popularności głównie ze względów zdrowotnych. Mleka roślinne stanowią obecnie bardzo ważny punkt w jadłospisie wielu Polaków.
Czasy, kiedy na półce sklepowej można było znaleźć jeden rodzaj mleka już dawno za nami. Obecnie możemy przebierać w wielu rodzajach napojów, które swoją konsystencją i barwą przypominają te tradycyjne mleko pochodzenia zwierzęcego. Stają się bardzo popularne z różnych względów – niektórzy lubią mieć wybór, inni zmuszeni są do roślinnych zamienników z powodu nietolerancji laktozy, dla innych z kolei to trend i sposób na życie.
Skąd bierze się popularność mleka roślinnego?
Wydaje się, że to tylko kwestia naszych czasów. W dobie łatwego dostępu do żywności i przede wszystkim informacji lubimy eksperymentować w kuchni i szukamy alternatyw smakowych. Nie bez znaczenia jest również aspekt zdrowotny. Nie wszyscy bowiem tolerują laktozę. Ci właśnie rezygnują z nabiału na rzecz nowych propozycji. Oczywiście nie tylko aspekt zdrowotny przeważa na korzyść napojów roślinnych. Niektórzy po prostu nie przepadają za smakiem zwykłego, krowiego mleka.
Jak łatwo poznać, że nasz organizm nie toleruje produktów mlecznych? Jeśli jesteśmy przemęczeni, ociężali, nasze mięśnie nie potrafią się szybko regenerować, w dodatku mamy problemy z cerą i często przesypiamy w ciągu dnia… to sygnał, że z naszą dietą jest coś nie tak, warto przejrzeć swój jadłospis i sprawdzić czy w większości nie jemy właśnie produktów mlecznych.
Co ciekawe, a z pewnością ta wiadomość może zszokować wielu, aż 80% z nas nie trawi prawidłowo mleka krowiego – nie posiadamy enzymu rozkładającego laktozę. Ponadto alergię na mleko często się myli z nietolerancją laktozy z powodu podobnych objawów żołądkowych. W wypadku alergii na mleko może postępować niestety obfita wysypka, puchnięcie ust i języka.
Przeczytaj również: Jak przyrządzić domowe tofu?
Mleko roślinne doskonałą alternatywą
Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów napojów roślinnych, które przypominają swoją konsystencją, barwą a nawet smakiem te tradycyjne. Co ważne, nie musimy kupować ich w sklepie – z reguły wysokiej jakości mleko roślinne jest drogie – możemy z powodzeniem przyrządzić je samodzielnie.
Czy rzeczywiście potrafią zastąpić tradycyjne mleko pochodzenia zwierzęcego? Oczywiście! Roślinne napoje można z powodzeniem stosować do potraw ciepłych i zimnych, w tym do zup, warzyw, mięs, naleśników, owsianek, koktajli. Sprawdzą się doskonale przy robieniu deserów – lodów, ciast, ciasteczek oraz napojów – można je dodać do ulubionej kawy!
Wartościowy napój przygotujesz samodzielnie!
Napoje roślinne dostępne w sklepach są często wzbogacane o witaminy (B12, D), a także składniki mineralne jak żelazo czy wapń. Trzeba jednak pamiętać, że produkty, z których wytwarzane są napoje, same posiadają mnóstwo składników sprzyjających organizmowi. Przykładem są migdały, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe oraz minerały jak magnez, wapń, potas, cynk. Ponadto mleko z tych orzechów ma mało kalorii jest polecane osobom mającym problemy z układem krążenia, a także borykający się ze schorzeniami układu pokarmowego np. wrzody, refluks.
Z jakich produktów przygotujemy tzw. mleko roślinne?
- Migdały
- Soja
- Orzechy włoskie
- Orzechy laskowe
- Kokos (wiórki kokosowe)
- Nasiona konopi
- Orzechy nerkowca
- Orzechy macadamia
- Ryż
- Kasza jaglana
- Sezam
- Owies
- Ziarno słonecznika
- Kasza gryczana
Przeczytaj również: Co zrobić z resztek po wyciśnięciu soku?
Przepisy
Mleko migdałowe
- 1 szklanka migdałów, moczonych przez noc
- 4 szklanki wody
- szczypta soli lub odrobina syropu klonowego
Namoczone migdały pozbawiamy łupinek i wrzucamy partiami do wyciskarki (drobne sito). Po chwili dolewamy wody. Pozostałości po migdałach można wykorzystać do ciast i deserów.
W podobnych charakterze przygotujemy inne napoje z orzechów.
Mleko kokosowe
- 200 g wiórków kokosowych
- 1,2 l wody
Wiórki namaczamy przez noc. Następnie całą zawartość przelej do garnka i podgrzewaj do ok. 60 stopni. Potem zmiksuj masę na gładko – możesz do tego celu wykorzystać wyciskarkę, jeśli jej nie posiadasz możesz całość zmiksować w blenderze a potem przelać całość przez gazę.
Mleko owsiane
- 4 łyżki płatków owsianych
- 400 ml wody
- szczypta soli lub odrobina syropu klonowego
Płatki owsiane zalewamy wodą i blendujemy. Następnie przelewamy przez gazę.