Zdrowa krew to podstawa sprawnego funkcjonowania organizmu. Na jej skład i krzepliwość ma wpływ witamina K, odpowiedzialna także za inne funkcje, w tym ochronę przeciwnowotworową. Warto poznać bliżej ten cenny składnik odżywczy.
Witamina K – właściwości
Witamina K należy do grupy związków rozpuszczalnych w tłuszczach. Jej główna rola w organizmie polega na zapewnieniu prawidłowej krzepliwości krwi. Reguluje wytwarzanie protrombiny, czyli białka osocza krwi, zapobiegając w ten sposób jej utracie podczas zranienia czy uszkodzenia naczyń krwionośnych. Ostatnie badania wskazały także na rolę witaminy K w hamowaniu rozwoju nowotworów oraz wpływie na gospodarkę wapniową. Ma również działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Przeczytaj również: Witaminoza z 4Swiss: Witamina B
Witamina K – dawkowanie
Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia, dawkowanie witaminy K zależy od wieku oraz płci i wynosi:
- 5-10 µg dla niemowląt
- 15 µg dla dzieci od 1. do 3. roku życia
- 20 µg dla dzieci od 4. do 6. roku życia
- 25 µg dla dzieci od 7. do 9. roku życia
- 40 µg dla chłopców od 10. do 12. roku życia
- 50 µg dla chłopców od 13. do 15. roku życia
- 65 µg dla chłopców od 16. do 18. roku życia
- 40 µg dla dziewcząt od 10. do 12. roku życia
- 50 µg dla dziewcząt od 13. do 15. roku życia
- 55 µg dla dziewcząt do 16. do 18. roku życia
- 65 µg dla mężczyzn
- 55 µg dla kobiet, kobiet w ciąży i karmiących piersią
Niedobór witaminy K
Witamina K jest powszechnie obecna w owocach, warzywach i żywności pochodzenia zwierzęcego, dlatego jej niedobór bywa bardzo rzadki. Może mieć jednak miejsce w przypadku ciężkich chorób jelit lub wątroby. Jej utracie sprzyja także długotrwała terapia antybiotykowa, a także leczenie przeciwzakrzepowe.
Objawy niedoboru witaminy K to m.in.:
- słaba krzepliwość krwi,
- długie gojenie się ran,
- duża ilość siniaków,
- krwawienie z nosa,
- obfite miesiączki,
- biegunki.
Awitaminoza może doprowadzić do uszkodzeń wątroby, niedokrwistości, zapalenia jelit, żółtaczki oraz uszkodzenia struktury nerwowej u niemowląt.
Nadmiar witaminy K
Zbyt duża ilość witaminy K prowadzi do nadmiernej potliwości i uczucia gorąca. Powinno się unikać przedawkowania witaminy K, ograniczając jej spożycie z dietą. Stosując suplementację niezwykle ważne jest kontrolowanie przyjmowanych dawek.
Przeczytaj również: Witaminoza z 4Swiss: Witamina C
Źródła witaminy K
Naturalnie występuje w dwóch postaciach: jako witamina K1, syntetyzowana przez rośliny oraz jako witamina K2, syntetyzowana przez bakterie. Ten drugi proces zachodzi w jelitach. Witaminę K1 można pozyskać natomiast dzięki produktom pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Znajduje się w zielonych liściach, truskawkach, pomidorach, groszku, oleju sojowym, jajach i wątrobie wołowej. Bogatym je źródłem jest jarmuż, sałata, szpinak i brokuły. Znaczące ilości witaminy K znajdziesz także w pietruszce, boćwinie, kalafiorze, orzechach, produktach mlecznych i zbożowych.
Witamina K – fakty i mity
- Na niedobór witaminy K są narażone noworodki, ponieważ w ich jelitach brakuje jeszcze bakterii, które mogłyby ją wytworzyć. Dlatego małym dzieciom witamina K podawana jest profilaktycznie poprzez iniekcję. Jej niedobór mógłby doprowadzić do krwawienia związanego z niedoborem witaminy K, czyli VKDB.
- U kobiet z obfitymi miesiączkami odpowiednia ilość witaminy K może zmniejszyć krwawienie.
- Witamina K jest wykorzystywana jako składnik odżywczy wspomagający zdrowie podczas radioterapii.
- Jest także zalecana osobom z cerą naczynkową.
- Inne nazwy witaminy K to fitomenadion, menadion i menadiol.
- Ponieważ należy do grupy związków rozpuszczalnych w tłuszczach, do sałatek warzywnych warto dodawać odrobinę oleju, by wspomagać jej wchłanianie.