Zaletą wyciskarki wolnoobrotowej jest możliwość pozyskiwania tego, co najlepsze w ziołach i roślinach. Zastąp środki farmakologiczne naturalnymi sokami, ekstraktami i syropami z ziół, które nie szkodzą Twojemu organizmowi. Przedstawiamy kilka roślin, które musisz poznać.
Pokrzywa
Na osłabienie organizmu, anemię czy problemy z układem moczowym najlepsza jest pokrzywa. Zawiera magnez, fosfor, wapń, siarkę, potas, żelazo, jod, krzem i sód oraz witaminę A, K, B2 i C. Taka mieszanka doskonale radzi sobie również ze stresem, obniża poziom cukru we krwi, a nawet leczy trądzik, ropnie i wszelkie stany zapalne. Pij sok z pokrzywy w okresach zwiększonego ryzyka chorób wywołanych przez wirusy i grypę, a także kiedy czujesz, że brakuje Ci energii.
Mniszek lekarski (pospolity)
Mniszek polecany jest szczególnie osobom cierpiącym na schorzenia, które mogą powodować uszkodzenie wątroby i zmniejszenie wytwarzania żółci. Doskonale radzi sobie także z niedoborem soku żołądkowego. Z mniszka skorzystają zatem osoby z problemami układu trawienia, ale również osoby z zaburzoną gospodarką węglowodanową organizmu, która może doprowadzić do cukrzycy. Dzięki swoim właściwościom moczopędnym, mniszek pomaga również w chorobach układu moczowego i chorobach nerek. Doskonale oczyszcza organizm i odtruwa, wzmacniając przy tym odporność całego organizmu.
Siemię lniane
Siemię lniane to cenne źródło białka, nasyconych, jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawiera również spore ilości błonnika, kwasu foliowego, a także wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk. Te niewielkie ziarenka doskonale poprawiają pracę układu pokarmowego, układu krążenia, a nawet układu pokarmowego. Redukują ryzyko miażdżycy i choroby wieńcowej, zmniejszają stany zapalne, a także wspierają pracę mózgu i pamięć. Co ważne, siemię lniane daje dłuższe poczucie sytości, dlatego zalecane jest osobom dbającym o dietę. Pamiętaj, że wprowadzając siemię do swojej diety, należy zwiększyć ilość spożywanej wody. Wynika to z wysokiej zawartości błonnika nierozpuszczalnego, który z jednej strony reguluje wypróżnianie i zapobiega zaparciom, z drugiej – jeśli brakuje w organizmie płynów – może zwiększać występowanie zaparć.
Mięta pieprzowa
Kolejne zioło polecane w leczeniu zaburzeń trawienia, zaparć i wzdęć. Świetnie sprawdza się po spożyciu ciężkostrawnych dań. To także doskonały lek na ból gardła, kaszel i choroby bakteryjne oraz grzybicze. Odświeża oddech, a przy wysokich temperaturach chłodzi organizm. Jest szczególnie polecana kobietom w ciąży, ponieważ uspokaja, relaksuje, łagodzi dolegliwości układu pokarmowego i wzmacnia organizm.
Bratek (fiołek trójbarwny)
Znany z niezwykłych właściwości oczyszczających i przeciwtrądzikowych, bratek cieszy się szerokim zastosowaniem zarówno w branży farmaceutycznej i kosmetycznej. Wszystko dzięki bioflawonoidom, solom mineralnym, kwasowi salicylowemu, salicylanowi metylu, witaminie C, karotenoidom i wielu innym substancjom, sprawiającym, że bratek jest niezastąpionym lekiem dla wielu schorzeń. Jak może pomagać na co dzień? Obniżając ciśnienie krwi, zmniejszając dolegliwości reumatyczne i wzmacniając naczynia krwionośne. Bratek świetnie sprawdza się także przy zapaleniu pęcherza, zaburzeniach pracy nerek i kamicy nerkowej. Stosowany jako środek do przemywania oczu, szybko rozprawi się z podrażnieniami narządu wzroku, zlikwiduje obrzęki i cienie pod oczami. Właściwości bratka docenią także osoby z nadwagą, ponieważ pobudza on przemianę materii, zwiększając jednocześnie uczucie sytości.
Szałwia lekarska
Jeśli chcesz uzdrowić swój organizm, poprawić jego wygląd, a przy tym polepszyć swoje samopoczucie, w Twojej diecie nie może zabraknąć szałwii lekarskiej. Ta roślina to cenne źródło witaminy A, C i witamin z grupy B. Zawiera również wapń, magnez, potas, sód, cynk oraz żelazo. Zwalcza infekcje i zakażenia, poprawia trawienie i leczy dolegliwości skórne – trądzik, łuszczycę i grzybicę. Opóźnia pojawienie się zmarszczek, dzięki działaniu rozkurczowemu i przeciwzapalnemu pomaga regulować miesiączkę oraz zmniejsza związane z nią bóle. To doskonały środek dla kobiet w okresie menopauzy, ponieważ łagodzi uderzenia gorąca, ogranicza wahania nastroju, ułatwia zasypianie. Powinny po nią sięgać również osoby cierpiące na nadmierną potliwość – napar z liści szałwii działa już po 2-3 godzinach od wypicia, działając w organizmie nawet do trzech dni.