Posiadasz świetny nóż kuchenny, jednak zaczynasz odnosić wrażenie, że nie sprawdza się tak dobrze, jak tuż po zakupie? Radzenie sobie z chlebem, mięsem, rybami, owocami, warzywami oraz innymi produktami przychodzi Ci coraz trudniej i zajmuje więcej czasu? To może być znak, że Twój kuchenny sprzęt wymaga pilnego ostrzenia.
Chcesz dowiedzieć się, jak naostrzyć kuchenny nóż, aby odzyskał dawną sprawność, a jednocześnie nie został narażony na uszkodzenia?
Sprawdź instrukcję ostrzenia noży i zobacz, jak robić to szybko, wygodnie oraz bezpiecznie. Gotowy poradnik czeka na Ciebie właśnie tutaj!
Jak ostrzyć kuchenne noże stalowe, a jak to robić w przypadku ceramicznych?
Zacznijmy od podstaw, czyli od wyróżnienia materiału, z którego zostały wykonane ostrza, których używasz na co dzień w swojej kuchni. Musisz bowiem wiedzieć, że sposób, w jaki podejdziesz to tego zabiegu, zależy w głównej mierze właśnie od surowca wykorzystanego do produkcji noży.
W tym miejscu od razu obalimy również mit na temat tego, że noże ceramiczne nie wymagają ostrzenia. Owszem, są zdecydowanie ostrzejsze od stalowych i odpowiednio użytkowane tępią się nawet kilkanaście razy wolniej. Jednak to wcale nie oznacza, że w ich przypadku możesz całkowicie zapomnieć o konieczności ich ostrzenia.
Jak naostrzyć nóż ceramiczny?
Tego rodzaju akcesoria są bardzo ostre, trwałe, ale jednocześnie… delikatne. Nawet upadek z niewielkiej wysokości lub też lekkie uderzenie może doprowadzić do ich wyszczerbienia, stępienia, a w konsekwencji sprawić, że nie będą nadawały się do użytku. Negatywny wpływ na ich strukturę ma również nieumiejętna pielęgnacja (np. mycie w zmywarce w towarzystwie innych sztućców). Właśnie dlatego należy obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie.
Ale co zrobić, jeśli są w nienagannej formie, ale jednocześnie nie tną tak dobrze, jak na początku? Wówczas z pomocą przychodzą dedykowane ostrzałki do noży ceramicznych (ważne: nie można ich ostrzyć na “zwykłych” ostrzałkach do tradycyjnych noży!). Jeśli nie posiadasz takiego urządzenia – możesz powierzyć to w ręce specjalistów zajmujących się ostrzeniem. Z pewnością znajdziesz ich także w swojej okolicy.
Jak naostrzyć nóż stalowy?
W przypadku tradycyjnej stali zadanie jest już zdecydowanie prostsze. Do procesu ostrzenia możesz wykorzystać, chociażby:
- Ostrzałkę – wystarczy, że umieścisz nóż w specjalnym bloku, a następnie wykonasz kilka zdecydowanych ruchów, które pozwolą Ci uzyskać oczekiwaną ostrość.
- Osełkę – wystarczy, że oprzesz ją na powierzchni stołu lub blatu, a następnie po jej powierzchni będziesz przesuwać nóż (aż do uzyskania oczekiwanego efektu). Możesz ją wykorzystać zarówno do ostrzenia, jak i samego szlifowania Twojego kuchennego noża.
- Kamień – wystarczy, że umieścisz go na blacie lub stole oraz będziesz przesuwać nóż po jego powierzchni. Pamiętaj, aby podczas ostrzenia kamień był mokry!
O czym pamiętać podczas ostrzenia noży kuchennych?
Aby cała procedura przyniosła oczekiwane efekty – stosuj się to tych 3 konkretnych zaleceń:
- Zachowaj odpowiedni kąt – najpopularniejszy to około 25 stopni, jednak warto go dostosować do Twoich potrzeb. Im mniejszy kąt, tym bardziej ostry będzie Twój nóż.
- Nie zapominaj o bezpieczeństwie – wszystkie ruchy wykonuj ostrożnie, a jeśli to konieczne – używaj dodatkowych zabezpieczeń w formie rękawiczek czy fartucha. To ochroni Cię przed niechcianymi skaleczeniami.
- Dokładnie umyj nóż – bowiem po całej operacji na jego powierzchni mogą pojawić się mikrozanieczyszczenia.
W każdym z wyżej wymienionych przypadków pamiętaj, aby zachować umiar i ostrzyć swoje noże z wyczuciem.
Szukasz kuchennego noża, który nie wymaga aż tak częstego ostrzenia?
Wybierz jeden z niezawodnych produktów 4Swiss, które łączą w sobie wyjątkową trwałość, są ultraostre, a do tego bardzo, ale to bardzo wolno ulegają stępieniu.
W naszej ofercie znajdziesz zarówno pojedyncze noże (np. ceramiczny), jak i gotowe zestawy noży kuchennych, które kupisz dla siebie lub przeznaczysz na wyjątkowy prezent dla bliskiej Ci osoby.