Jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Brak magnezu w diecie może powodować wiele dolegliwości. Jak w naturalny sposób dostarczać ten pierwiastek do naszego organizmu?
Magnez często bywa nazywany pierwiastkiem życia. Nic dziwnego, odpowiada bowiem za prawidłową pracę układu odpornościowego, nerwowo-mięśniowego, naczyniowo-sercowego, usprawnia pracę szarych komórek, poprawia trawienie, warunkuje dostawę energii do tkanek i komórek organizmu oraz uczestniczy w ok. 300 procesach biochemicznych organizmu.
Wspiera nasz organizm
Ten pierwiastek wspiera nasz organizm w walce z różnymi dolegliwościami. Zapobiega chorobom serca, a także wspomaga jego leczenie. Ponadto przeciwdziała powstawaniu skrzepów oraz arytmii. Działa regulująco na pracę tarczycy, rozszerza drogi oddechowe, wspomaga leczenie astmy czy zapalenia oskrzeli.
Dla osób aktywnych fizycznie jest niezbędnym elementem codziennej diety, gdyż reguluje napięcie mięśni, pomaga w leczeniu kontuzji oraz przewlekłego zmęczenia. Może również łagodzić kobiece dolegliwości związane np. z napięciem przedmiesiączkowym oraz bólami menstruacyjnymi. Działa kojąco na bóle głowy, w tym migreny, może również zapobiegać cukrzycy typu II i chronić przed jej powikłaniami.
Przeczytaj również: Soki, które sprzyjają kobietom w ciąży
Niedobór magnezu w naszym organizmie
Brak tego pierwiastka w organizmie może powodować wiele dolegliwości. Pierwszymi symptomami niedoboru może być rozdrażnienie, bezsenność, skurcze mięśni, nerwowość czy częste drganie powieki. Na niedobór magnezu narażeni są nie tylko pracownicy fizyczni czy sportowcy, ale szczególnie osoby pracujące umysłowo, przesiadujące sporo czasu przed ekranem komputera.
Na co narażeni są osoby z niedoborem magnezu?
- skurcze i drżenie mięśni
- szybkie zmęczenie podczas wysiłku fizycznego
- nerwowość, szybkie wpadanie w gniew i trudności z uspokojeniem
- nudności
- trudności w oddychaniu
- wypadanie włosów, łamanie się paznokci
- bóle kręgosłupa
- osteoporoza
- szybkie pojawienie się próchnicy
- problemy z koncentracją
- ciągłe zmęczenie
- zaburzenia miesiączkowania
- poronienia, skrócenie okresu ciąży
- zawroty głowy, omdlenia, migreny
- ogólne osłabienie i łatwość łapania infekcji
Gdzie szukać magnezu?
Najlepszym sposobem na zaspokojenie minimalnych potrzeb tego pierwiastka w naszym organizmie jest zrównoważona dieta i przyswajanie określonych produktów spożywczych. Magnez w sporych ilościach występuje głównie w produktach zbożowych, zwłaszcza w kaszy gryczanej, jęczmiennej, ciemnym pieczywie. Nie może oczywiście zabraknąć warzyw i owoców, w tym bananów, warzywach strączkowych, szpinaku. Naturalnym źródłem magnezu jest również woda mineralna – najlepiej jakby zawierała minimum 50 mg pierwiastka w litrze.
Przeczytaj również: Soki w diecie odchudzającej
Naturalne produkty z zawartością magnezu
- Orzechy
- Kakao
- Woda mineralna
- Kasze
- Owoce morza
- Czekolada
- Ciemne pieczywo
- Ryby
- Szpinak
- Sery żółte
- Jajka
- Ryż
- Banany
- Figi
- Pomarańcze
- Gruszki
- Daktyle
- Płatki owsiane
- Natka pietruszki
- Biała fasola
- Awokado
- Botwina
- Kiełki pszenicy
- Jarmuż
- Rukola
- Melasa
Niezwykle ważny jest sposób dostarczania produktów żywnościowych z wysoką zawartością magnezu. Warto unikać m.in. alkoholu, nasyconych kwasów tłuszczowych, fosforu, wapnia oraz produktów słonych i smażonych.
Trzeba również uważać, aby nie przedawkować magnezu. Jego nadmiar może powodować biegunkę, zawroty głowy i nudności. Im więcej dostarczymy organizmowi magnezu, tym gorzej jest przyswajany – jest to szczególnie ważne, gdy uzupełniamy naszą dietę suplementami. Organizm człowieka potrzebuje ok. 24 g magnezu, żeby dobrze funkcjonować. Warto mieć to na uwadze. Najbezpieczniejszym i najbardziej wartościowym jego źródłem będą zawsze naturalne produkty żywnościowe.