Chcesz pić zdrowe i pożywne soki, które przygotujesz ze świeżych warzyw i owoców, które akurat masz pod ręką? Zastanawiasz się, jakie urządzenie ułatwi Ci to zadanie, jednak nie do końca wiesz, czym tak naprawdę się różnią, a w konsekwencji – które z nich wybrać? Oczywiście, oba urządzenia służą m.in. do przyrządzania przepysznych napojów i nie tylko. Zdziwisz się jednak, jak wiele je różni!
Sprawdź nasze zestawienie, w którym pokażemy Ci 3 istotne różnice pomiędzy sokowirówką a wolnoobrotową wyciskarką.
Wyciskarka a sokowirówka – czym się od siebie różnią?
Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że oba urządzenia są do siebie bardzo podobne (w końcu wykorzystuje się je przede wszystkim do tworzenia soku) – nic bardziej mylnego. Poza samym przeznaczeniem (czytaj: soki i napoje), sokowirówkę i wyciskarkę różni praktycznie wszystko. Począwszy od tego, jak i z czego mogą produkować sok, poprzez parametry i charakterystykę pracy, aż po jakość finalnego napoju.
Chcesz wiedzieć, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tymi urządzeniami? Znajdziesz je poniżej!
Różnica nr 1: sposób produkowania soku
Sokowirówka to prawdziwa “machina”, w której prędkość obrotów ostrza może dochodzić do 5000, 10000, a nawet 15000 obrotów na minutę. Taka charakterystyka pracy sprawia, że składniki są wręcz mielone, a sok, który z nich powstaje – jest charakterystycznie napowietrzony, bardziej klarowny, rozwodniony i ma tendencję do rozwarstwiania się.
W przypadku wolnoobrotowej wyciskarki jest zgoła inaczej. Jak sama nazwa wskazuje – tego rodzaju urządzenie obraca się, a zatem wyciska owoce, warzywa lub inne produkty – bardzo, bardzo powoli. Średnia prędkość dobrego sprzętu to zazwyczaj około 30 lub 40 obrotów na minutę, czyli kilkaset razy mniej, niż w przypadku sokowirówki.
Dzięki temu umieszczone w niej składniki NIE są rozdrabniane, bądź mielone, a po prostu wolno i dokładnie – wyciskane. W efekcie powstaje więcej soku, który NIE jest napowietrzony, dłużej zachowuje przydatność do spożycia, a dodatkowo – oferuje znacznie większe bogactwo smaków i aromatów.
Różnica nr 2: ograniczenia dotyczące składników
Sokowirówka doskonale radzi sobie ze wszystkimi warzywami oraz owocami, które są twarde i bogate w wodę. Idealnie sprawdza się, chociażby do przygotowywania soków z jabłek, pomarańczy, marchewek. Niestety, kompletnie (lub bardzo słabo) nie radzi sobie z odmianami liściastymi (szpinak, pietruszka, rukola itp.) czy jagodami.
Z tych pierwszych w zasadzie nie zrobi żadnego użytku, a większość liści praktycznie od razu trafi do odpadków. Natomiast w przypadków owoców jagodowych (malin, jagód, borówek itp.) – powstanie z kolei swego rodzaju mus lub po prostu “papka”.
W tej materii wolnoobrotowa wyciskarka ma zdecydowanie więcej do powiedzenia. Odpowiednie mechanizmy oraz charakterystyka powolnej i dokładnej pracy sprawiają, że może tworzyć sok praktycznie z dowolnych warzyw i owoców. Natomiast po dodaniu lodu, jogurtu lub mleka – możesz ją wykorzystać od razu do tworzenia przepysznych koktajli, smoothie bądź drinków.
Różnica nr 3: charakterystyka działania
Szybkie i dynamiczne działanie sokowirówki rzutuje również na specyfikę jej użytkowania. Tego rodzaju urządzenie jest bowiem nie tylko głośne, ale ma również tendencję do szybkiego nagrzewania się. A to naturalnie wpływa także na jakość samego soku.
Wyciskarka wolnoobrotowa wyciska soki powoli, dzięki czemu jest cicha i zachowuje stałą temperaturę, która pozostaje bezpieczna dla soku i pozwala zachować praktycznie wszystkie jego właściwości.
Ważne:
Istotną przewagę wyciskarki stanowi fakt, że jest wyposażona w kilka rodzajów sitek, które otwierają przed Tobą zupełnie nowe kulinarne możliwości.
Za ich pomocą stworzysz bowiem nie tylko wyjątkowe kompozycje soków, ale także z powodzeniem (po dodaniu jogurtu lub mleka) – przygotujesz również w pełni domowe lody. Odpowiednie ustawienie umożliwi Ci także przyrządzanie pożywnych musów, a nawet mleka roślinnego!
Sokowirówka a wyciskarka – różnice. Jakie urządzenie wybrać?
Jeśli zależy Ci na szybkim przygotowywaniu klarownych i nieco uboższych w smak, aromat i wartości odżywcze soków – wybierz sokowirówkę. Ta opcja sprawdzi się również, gdy dysponujesz ograniczonym budżetem (podstawowe modele kupisz nawet za kilkaset złotych).
Jeżeli z kolei chcesz wyciskać składniki do ostatniej kropli (nie tracąc nic na ich świeżości, smaku, aromacie i wartościach odżywczych) – rozważ zakup wolnoobrotowej wyciskarki do owoców i warzyw. Wówczas cały proces potraw odrobinę dłużej, jednak wyciskarka odwdzięczy Ci się zdecydowanie lepszą jakością oraz wszechstronnością. Popularny model wyciskarki 4Swiss zamówisz już od 1399 złotych.
Szeroki wybór tego rodzaju urządzeń znajdziesz na naszej stronie.