Dlaczego należy czyścić ekspres do kawy?
Dla wielu z nas parzenie świeżej kawy stanowi ważną część porannej rutyny. Jej przyjemny aromat i wyrazisty smak pobudzają nas do działania i wypełniają pozytywną energią na cały dzień. Polacy coraz częściej sięgają po wysokiej jakości ziarna kawy, zaopatrują się w profesjonalne urządzenia do ich parzenia, a wszystko to, by maksymalnie podnieść jakość tego cudownego napoju. Dobra kawa oznacza świetne samopoczucie, pozwala nam ruszyć do przodu, by z uśmiechem na ustach wypełniać codzienne obowiązki. Zdarza się jednak, że pomimo iż używamy najwyższej jakości ziaren i korzystamy z profesjonalnego ekspresu do kawy, smak naparu z czasem kwaśnieje i traci swoje naturalne walory zapachowe.
Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ na smak i aromat wpływa także regularne czyszczenie ekspresu do kawy. O każdy sprzęt kuchenny należy systematycznie dbać, to samo tyczy się urządzeń do parzenia kawy. Oleje kawowe osiadają na elementach ekspresu i jeśli nie są one co pewien czas usuwane, przyczyniają się do kwaśnienia naparu. Zresztą odpowiednia konserwacja i czyszczenie nie tylko pozytywnie wpływają na smak i aromat kawy, chronią także sam ekspres przed różnymi awariami. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że brak higieny jest najczęstszą przyczyną pojawiających się usterek. Z czasem na elementach ekspresu do kawy zaczyna gromadzić się kamień, który zmniejsza przepuszczalność wody, by ostatecznie całkowicie zablokować jej przepływ. A stąd już tylko krok do poważnej awarii urządzenia. Ale kamień to nie jedyny problem, z jakim będziemy się mierzyć, jeśli zaniedbamy zalecenia dotyczące czyszczenia ekspresu do kawy. Inną kwestię stanowią bakterie i grzyby, które mogą rozwijać się w resztkach kawy lub mleka, czyli na przykład na podstawce, w pojemniku na fusy lub w systemie do spieniania mleka. Mikroustroje nie tylko mogą powodować pewne dolegliwości zdrowotne, ale także wpływają na smak i aromat zaparzonego naparu.
Zanim zabierzemy się do czyszczenia, powinniśmy przede wszystkim zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia! Pamiętajmy, by do mycia nie używać silnych detergentów, wystarczy tak naprawdę wilgotna ściereczka lub gąbka i delikatny środek czyszczący.
Czyszczenie ekspresu do kawy – jakie powinny być codzienne czynności?
O ekspres do kawy powinniśmy troszczyć się każdego dnia. Codzienne czynności z tym związane nie są ani czasochłonne, ani skomplikowane, a od nich także w dużej mierze zależy sprawność urządzenia oraz smak naparu. O czym należy pamiętać?
- Należy regularnie opróżniać pojemnik na fusy, tak, by nie pozostały w nim resztki kawy, gdyż z czasem zaczynają się one psuć i wydzielać nieprzyjemny zapach. Sam pojemnik wystarczy przepłukać wodą i wysuszyć.
- Warto codziennie wylewać wodę z tacki i myć podstawkę na filiżanki.
- Pamiętajmy, że dozownik kawy może się zapchać, dlatego zaleca się, by czyścić go codziennie specjalną cienką szczoteczką.
- Fani kawy z mlekiem powinni pamiętać o myciu dyszy spieniającej po każdym użyciu, szczególnie latem, podczas ciepłych dni lub jeśli urządzenie znajduje się w mocno ogrzewanym pomieszczeniu. Jak wiadomo, mleko szybko kwaśnieje, tworzy przy tym suchy, trudny do usunięcia nalot, który może zablokować dyszę. Sam ekspres będzie nam przypominał o konieczności czyszczenia systemu spieniania po każdym użyciu. Spieniacz do mleka można wypiąć z urządzenia i dokładnie umyć w ciepłej wodzie. Rurki spieniacza najlepiej wyczyścić specjalną długą i cienką szczoteczką.
Dokładne czyszczenie ekspresu do kawy – jak często i co należy robić?
- Usuwanie olejów kawowych z bloku zaparzającego.
Jak często? Nie rzadziej niż co 200 przyrządzonych kaw. W tym celu warto wykorzystać specjalną tabletkę przeznaczoną do czyszczenia bloku zaparzającego. Z menu wybieramy opcję czyszczenia zaparzacza, wrzucamy tabletkę do zasobnika na kawę mieloną, wciskamy przycisk Start, a urządzenie samo myje wewnętrzne części bloku. Następnie całą czynność powtarzamy, ale już bez tabletki, by mieć pewność, że wszystko zostało dokładnie wyczyszczone. Można także wyjąć blok zaparzający i umyć jego elementy pod ciepłą wodą. Wtedy warto wymieść pędzelkiem lub odkurzyć resztki kawy z komory, w której znajduje się blok.
- Odkamienianie.
Jak często? Przynajmniej raz w miesiącu lub co 200-500 przyrządzonych kaw. Tak naprawdę częstotliwość procedury zależy od twardości wody – im twardsza, tym częściej powinniśmy odkamieniać ekspres do kawy. Jeśli zauważymy, że mleko zaczyna się słabiej spieniać, a dysza spieniająca podczas samooczyszczania słabiej puszcza parę, powinien to być dla nas zawsze sygnał do rozpoczęcia odkamieniania. W tym celu zalecamy użycie profesjonalnych preparatów. Pamiętajmy, że ocet zdecydowanie się do tego nie nadaje. Jak wygląda procedura odkamieniania? Najpierw należy odłączyć spieniacz do mleka i wyjąć filtr do wody, jeśli taki posiadamy. Do pojemnika na wodę wlewamy 1,7 litra wody, wrzucamy do niego 2 tabletki odkamieniające 4Swiss i czekamy do chwili, aż się rozpuszczą. Umieszczamy pojemnik z powrotem w urządzeniu, a na tacce ociekowej stawiamy naczynie o pojemności 1 litra. W menu wybieramy opcję czyszczenia i odkamieniania, wciskamy Start, a urządzenie samo wykonuje całą operację. Zajmuje to około kilkunastu minut. Po zużyciu roztworu ekspres poprosi o dodatkową wodę. Należy wtedy wylać pozostałą zawartość zbiornika i uzupełnić czystą wodą, a także opróżnić naczynie na tacce i podstawić puste w to samo miejsce. Z menu wybrać opcję płukania. Po zakończeniu całej procedury zalecamy także ręczne umycie dysz dozujących.
Choć czyszczenie ekspresu do kawy może wydawać się czasochłonne, tak naprawdę w urządzeniach 4Swiss większość procedur jest zautomatyzowana, by maksymalnie podnieść komfort ich użytkowania. Regularne dbanie o swój ekspres do kawy nie tylko gwarantuje wyśmienity smak naparu, ale także długie działanie urządzenia bez niepotrzebnych awarii.