Nie możesz na dłużej skupić uwagi? Masz wrażenie, że Twoja pamięć jest coraz gorsza? Mądra dieta pozwoli Ci zażegnać te problemy. Poznaj najważniejsze składniki odżywcze, które Twój mózg uwielbia i wypróbuj nasze przepisy na soki z wyciskarki wspomagające pamięć i koncentrację.
Skąd się biorą zaburzenia koncentracji?
Źródeł trudności w skupieniu się jest naprawdę bardzo dużo. Może je powodować stres, zaburzenia gospodarki hormonalnej, długotrwały niedobór snu, a także niewystarczająca ilość witamin i minerałów w diecie. Innym powodem może być zanieczyszczenie organizmu, wywołane toksynami i obciążające narządy wewnętrzne. Chociaż przyczyny są różne, każda z nich ma jeden wspólny mianownik – jest nią dieta. Dzięki zbilansowanym posiłkom, dużej ilości warzyw, owoców oraz wody możemy pozbyć się toksyn z organizmu, zniwelować skutki stresu, a także uregulować poziom hormonów.
Ważne, by obserwować własne ciało oraz dostrzegać skutki niedoborów. Na przykład, długotrwały stres (a także zbyt duża ilość kawy i herbaty!) powoduje utratę magnezu, czego konsekwencją są częste skurcze czy „skacząca” powieka. Pękające kąciki ust najczęściej wskazują na zbyt niski poziom witamin z grupy B, czemu sprzyja m.in. spożywanie alkoholu oraz niezbilansowana dieta lub brak mięsa w diecie (to dlatego wegetarianie i weganie powinni uzupełniać zasoby niektórych witamin z grupy B suplementami). Ogólne osłabienie, zawroty głowy i anemia to natomiast znak, że w organizmie może brakować żelaza. Jeśli nie masz pewności, jakich witamin i minerałów Tobie brakuje, możesz zrobić odpowiednie badania i na ich podstawie zbilansować swoją dietę.
Uczestnicy regeneracji
Zdrowe i przemyślane posiłki to najlepszy sposób na walkę z niedoborami, jednak jeżeli poziom witamin i minerałów jest zbyt niski, Twój organizm potrzebuje solidnej dawki wartości odżywczych. Soki z wyciskarki wolnoobrotowej pozwolą Ci na uzupełnienie braków i to natychmiast. Przyswajalność składników odżywczych w świeżych sokach jest kilkakrotnie wyższa niż w przypadku warzyw i owoców, które zjadamy.
Pijąc sok przyswajasz aż 68% zawartych w nich witamin i minerałów w ciągu 10-15 minut po spożyciu. Przyswajalność składników odżywczych w zjadanych owocach wynosi ok. 17% w ciągu 60-90 minut.
Jakich zatem wartości nie możesz pominąć w swojej codziennej diecie? Poznaj najlepszych uczestników regeneracji szarych komórek:
- Potas – odpowiada za pracę mózgu i koncentrację, jego zasoby znajdziesz w pomidorach, buraku, ogórkach oraz morelach i melonie.
- Magnez – zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia, niweluje skutki stresu. Cennym źródłem magnezu jest szpinak, banan, awokado, orzechy włoskie i soczewica.
- Wapń – pomaga w utrzymaniu prawidłowego przekaźnictwa nerwowego. Znajduje się w produktach mlecznych, a także w jarmużu, natce pietruszki, botwinie i włoskiej kapuście.
- Witaminy z grupy B – szczególnie tiamina (B1), kobalamina (B12), niacyna, kwas foliowy oraz witamina B6 odgrywają ważną rolę w procesie zapamiętywania oraz przenoszeniu impulsów nerwowych. Już umiarkowany niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego może prowadzić do znacznego obniżenia sprawności umysłowej. Ich zasoby znajdziesz m.in. w orzechach i pestkach, fasoli, mleku sojowym, szpinaku, owsiance.
- Witamina E – oczyszcza organizm z toksyn oraz metali ciężkich (rtęci, arsenu, ołowiu), działa antyoksydacyjnie, zwalczając wolne rodniki. Znajdziesz ją w papryce, olejach roślinnych, natce pietruszki, pomidorze, szpinaku, jabłkach, pestkach dyni, nasionach słonecznika, migdałach, czarnych jagodach.
Sokoterapia dla lepszej koncentracji
Jeśli potrzebujesz solidnej dawki składników wspomagających pamięć i koncentrację, wypróbuj nasze przepisy na smaczne smoothie oraz sok:
Smoothie z bananów, daktyli, moreli i jogurtu
- 2 banany obrane ze skórki
- 2 daktyle
- 2 suszone morele
- 200 ml (¾ ) szklanki naturalnego jogurtu bio
Zmiksuj wszystkie składniki w blenderze do uzyskania gładkiej konsystencji. Wypij bezpośrednio po przyrządzeniu.
Koktajl wypełniony po brzeg witaminą B i kwasem foliowym. Wspomaga produkcję neuroprzekaźników odpowiedzialnych za jasne myślenie i poczucie spokoju. Posiada również składniki odżywcze takie jak witaminy: A1, B1, B2, B3, B5, B6, B12,C, D ,K, a także wapń, chrom, jod, żelazo, magnez, fosfor, potas, selen, cynk i tryptofan.
Sok ze szparagów, buraka i szpinaku
- 300 g liści szpinaku
- 10 pędów szparagów pokrojonych na kawałki
- 3 małe buraki pokrojone na kawałki
- szczypta pieprzu cayenne
Owiń warzywa w liście szpinaku i wyciskaj z nich sok. Wymieszaj, posyp pieprzem cayenne i wypij bezpośrednio po przyrządzeniu.
Wszystkie składniki tego soku zawierają substancje, które zapewniają elastyczność naczyń krwionośnych i sprawiają, że impulsy nerwowe są przenoszone do mózgu w bardziej efektywny sposób. Sok zawiera witaminy takie jak: B1, B2, B3, B6, C, E, K oraz wapń, miedź, jod, żelazo, magnez, mangan, fosfor, potas i cynk.
Jak jeszcze pracować nad kondycją umysłu?
Oprócz diety, dla mózgu równie ważny jest zdrowy tryb życia. Jeżeli do codziennej rutyny włączysz kilka modyfikacji, rezultaty zauważysz szybciej niż myślisz. Co robić, by poprawić pracę szarych komórek, a do tego poprawić swoje samopoczucie? Najbardziej sprawdzone sposoby to:
- Sen – umożliwia regenerację komórek, niweluje skutki stresu, poprawia ogólne samopoczucie. Zadbaj o to, by codziennie zapewniać sobie od 7 do 9 godzin niezakłóconego snu.
- Aktywność fizyczna – bez względu na to, czy wybierzesz basen, jogę, siłownię czy fitness, zaletą ćwiczeń jest dostarczenie mózgowi dodatkowej dawki tlenu.
- Ćwiczenia na koncentrację – tak, koncentracji można się nauczyć. W jaki sposób? Dzięki grom planszowym scrabblom, sudoku czy łamigłówkom logicznym, a także kolorowankom dla dorosłych.