Udostępnij
Skomentuj

Filtrowanie wody w domu – dlaczego warto?

Człowiek w około 60% składa się z wody – to podstawowy składnik budowy każdej komórki ciała odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Niektóre badania wykazują, że 80% chorób ma związek ze stanem wody pitnej. Warto więc zadbać, aby ta, którą pijemy była nie tylko pozbawiona zanieczyszczeń, ale i zawierała cenne dla zdrowia związki.

Liczne kampanie społeczne promujące inicjatywę zrównoważonego rozwoju z kolei przekonują: Pij kranówkę. Pomimo że powszechnie wiadomo, że spełnia ona kryteria zdatności do picia, wiele osób ma wątpliwości co do jej jakości. To jak to jest z tą kranówką?

Wkłady filtrujące i systemy filtrowania wody 4Swiss

Czy warto pić “kranówkę”?

Odpowiedź jest jednoznaczna – tak! Jest to ekologiczne, ekonomiczne i praktyczne. Rezygnując z wody butelkowanej, nie tylko dbamy o środowisko, ale również oszczędzamy pieniądze i podnosimy swój codzienny komfort. Inicjatywa „Piję wodę z kranu” zrodziła się z pytania o to, dlaczego w kraju, w którym prawie każdy ma bezpośredni dostęp do wysokiej jakości wody w domu, wciąż kupujemy ogromne ilości wody butelkowanej, produkując tony plastikowych śmieci. Tymczasem kranówka przechodzi szereg restrykcyjnych testów, po których trafia do sieci miejskiej. Stamtąd przebywa kilka kilometrów rur miejskich oraz tych przynależących do budynku mieszkalnego. Finalnie to właśnie od ich stanu zależy jakość wody.

Czy warto pić wodę z kranu?

Dlaczego obawiamy się picia wody prosto z kranu?

Woda jest niesmaczna bo zawiera chlor

Chlor jest potrzebny do uzdatniania i zabijania bakterii — zdaniem ekspertów jego zawartość w wodzie kranowej jest na tyle niska, że nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia. Niektórzy uważają, że stwierdzenie to powinno się ograniczyć do „zagrożenia bezpośredniego”. Bez szczegółowych badań nie jesteśmy bowiem w stanie przewidzieć, jakie skutki przyswajania tych „niewielkich ilości” odczujemy po latach. Filtrowanie wody z kranu niweluje problem potencjalnie groźnych dla zdrowia związków oraz znacznie poprawia jej smak i zapach. Dzięki nowoczesnym systemom filtracji woda filtrowana wzbogacana jest o cenne dla zdrowia minerały, a jakością nie odbiega od wody mineralnej.

Brązowy szlam

I bynajmniej nie jest to whisky z colą. Problemem jest instalacja wodna w budynku. Zakład wodociągowy nie ponosi odpowiedzialności za stan rur przynależących do budynku. Jego zadaniem jest doprowadzenie czystej wody do budynku — stan instalacji wodnych, to odrębna sprawa. Zdaniem ekspertów efekt „brudnej wody” wywołują nieszkodliwe dla zdrowia związki żelaza, przedostające się do wody np. w czasie prac modernizujących lub gromadzących się podczas okresów urlopowych, kiedy ciśnienie przepływającej wody jest mniejsze. No ok, ale czy to wyjaśnienie przekonuje do picia wody ze starych i skorodowanych instalacji?

Pył azbestowy

Rury wodociągowe zbudowane są z azbestu. Na pył azbestowy narażeni są ludzie remontujący stare domy — badania dowodzą, że powoduje on raka. Te same badania wykazują, że azbest jest dla nas groźny wyłącznie wtedy, gdy przedostaje się do naszego organizmu drogą wziewną. Podobno przepływająca woda przez rury azbestowe nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia.

Kamień osadzający się podczas gotowania

To kolejny czynnik, przez który obawiamy się jakości wody z kranu. W rzeczywistości kamień jest naszym sprzymierzeńcem i świadczy o bogactwie cennych dla zdrowia minerałów (np. związków wapnia i magnezu) zawartych w wodzie. W kranówce znajdziemy więcej minerałów niż w wielu wodach kupowanych w sklepach.

Panuje powszechne przekonanie, że picie twardej wody jest niezdrowe i powoduje odkładanie się kamieni na nerkach — jest to mit. Polski naukowiec — prof. Julian Aleksandrowicz udowodnił, że twarda woda nie jest dla nas niezdrowa. Co więcej — prowadzone przez niego badania wykazały, że picie miękkiej wody może być katastrofalne w skutkach. Według profesora Gruzini rzadko zapadają na choroby serca, dlatego że piją twardą wodę. Mający zaś do dyspozycji miękką polodowcową wodę Finowie, częściej umierają z powodu chorób układu krążenia. Po interwencji profesora Finowie wdrożyli program mający na celu utwardzenie wody. W ciągu 25 lat jego trwania nastąpił znaczny spadek zgonów spowodowanych miażdżycą, czy zawałem serca.

Czy warto filtrować wodę z kranu?

I tak i nie. Filtry usuwają zanieczyszczenia razem z wartościowymi dla naszego orgazmu składnikami mineralnymi. Jeśli jednak mamy jakiekolwiek obawy co do stanu sanitarnego sieci wodociągowych, w trosce o zdrowie domowników warto postawić na rozwiązanie usuwające zanieczyszczania, a zarazem mineralizują wodę.

Jaki filtr do wody wybrać? Rodzaje popularnych filtrów do wody

Wszystkie łączy jedno – dzięki filtrom znacznie spada produkcja plastikowych odpadów, a stały dostęp do świeżej, czystej wody znacznie popawia codzienny komfort. To dlatego filtry do wody coraz częściej znajdują się na liście podstawowych sprzętów agd i z pewnością sprawdzą się w każdym domu. Filtrowana woda odzyskuje odpowiednie właściwości organoleptyczne i jest oczyszczona z większych lub mniejszych zanieczyszczeń – w zależności od dokładności filtra. Poniżej koncentrujemy się na zestawieniu najbardziej popularnych rozwiązań filtrowania wody: dzbankach filtrujących oraz odwróconej osmozie. Ukażemy Wam również, w jaki sposób zaproponowany przez nas Domowy System Filtrowania Wody 4Swiss WFF021 stanowi rozwiązanie popularnych problemów pojawiających się na drodze do wyboru optymalnego filtrowania wody kranowej.

Dzbanki filtrujące

Najbardziej powszechne rozwiązanie stosowane do filtrowania wody kranowej. Relatywnie mała wydajność filtracji (ok. 0,7-1,5 litra na minutę). Ze względu na właściwości wypełnień wkładów filtrujących oraz dość krótki czas kontaktu filtrowanej wody z wkładami filtrującymi, dzbanki filtrujące nie są w stanie usunąć lub usuwają w bardzo niewielkim stopniu zanieczyszczenia takie jak: mikroorganizmy, żelazo oraz mangan w formie rozpuszczonej, jony amonu i amoniak, azotany i azotyny. Nie nadają się do filtrowania wody z ujęć własnych. Budowa dzbanków filtrujących (niehermetyczna konstrukcja, zamknięty zbiornik, przezroczyste ściany) sprzyją rozwojowi mikroorganizmów, które mnożą się szczególnie szybko pod wpływem nasłonecznienia. Z tego powodu producenci dzbanków filtrujących zalecają spożycie wody w ciągu od kilkunastu godzin do jednego dnia, a same dzbanki wymagają regularnego czyszczenia. Szczególnie sprzyjającym środowiskiem dla rozwoju mikroorganizmów są również stosowane w dzbankach wkłady z węglem aktywnym. Dlatego bezwzględnie powinno się przestrzegać wskazanych terminów wymiany wkładów filtrujących. Spożycie wody przefiltrowanej przez zbyt długo eksploatowany wkład może bowiem wywoływać ból brzucha i biegunkę. Koszty eksploatacyjne w porównaniu do innych systemów uzdatniania wody są porównywalne, co przy znacznie mniejszej skuteczności działania oznacza mniejszą efektywność.

Odwrócona osmoza

W przypadku bardzo dużego zanieczyszczenia wody (w tym zanieczyszczeń mikrobiologicznych) np. z ujęć własnych zdecydowanie lepszym rozwiązaniem do uzdatniania wody pitnej jest stosowanie systemu odwróconej osmozy montowanej np. pod zlewem w kuchni. Filtracja osmotyczna likwiduje prawie 100 % wszelkich związków rozpuszczonych lub zawieszonych w wodzie: zanieczyszczenia o wymiarach od 0,1 do 0,001 mikrometra, czyli m.in. jony azotanów i rozpuszczonych soli, metali ciężkich, pierwiastków promieniotwórczych, a także wyłapuje bakterie i wirusy. Dzięki temu sprawdza się nawet w filtrowaniu wody z ujęć własnych, np. w postaci studni głębinowej. Wadą odwróconej osmozy jest to, że wraz z zanieczyszczeniami likwiduje również cenne dla zdrowia składniki mineralne. Na ten problem producenci znaleźli jednak rozwiązanie – na ostatnim odcinku instalacji z takim filtrem, powinniśmy zamontować mineralizator dozujący do wody niezbędne składniki. Kolejną wadą jest odrzut wody, która „nie przecisnęła” się przez membranę do kanalizacji. W systemach starszego typu było to nawet 5 litrów na litr przefiltrowanej wod!. Obecnie są to wartości o wiele mniejsze, bo około 2-3 litrów. Osoby decydujące się na to rozwiązanie muszą liczyć się dodatkowo z wysokimi kosztami eksploatacji (montażu, wymiany filtrów co 12 miesięcy, dezynfekcji osmozy).

Domowy System Filtrowania Wody 4Swiss WFF021 – przystępne rozwiązanie o dużej skuteczności

Domowy system filtrowania wody 4Swiss

Ideą przyświecającą wprowadzeniu do sprzedaży Domowego Systemu Filtrowania Wody 4Swiss WFF021 była chęć zapewnienia komfortu stałego dostępu do najwyższej jakości, zawsze świeżej wody bez konieczności kupowania wody butelkowanej i wdrażania skomplikowanych instalacji o wysokich kosztów eksploatacji.

Domowy System Filtrowania Wody 4Swiss WFF021 zapewnia stały dostęp do krystalicznie czystej wody filtrując ją na bieżąco – bez utraty ani jednej kropli i konieczności oczekiwania na przefiltrowanie. Urządzenie występuje w dwóch wariantach kolorystycznych: srebrnym i czarnym, i stanowi niezastąpiony element wyposażenia kuchennego. Domowy System Filtrowania Wody 4Swiss WFF021 pobiera wodę bezpośrednio z systemu wodociągowego, a następnie poddaje ją procesowi 5-stopniowej filtracji zgrupowanej w trzech niezależnych, wymiennych wkładach.

  • Filtr Sediment – usuwa mikrocząsteczki do 5㎛ takie jak rdza, ziemia, piasek, pył i utlenione zanieczyszczenia
  • Filtr Natural Plus – 3 obszary działania: mikrosiatka usuwa zanieczyszczenia, węgiel aktywny działa antybakteryjnie, a ceramiczne kuleczki wzbogacają wodę w morskie minerały – (Ca, Mg, K, Fe, Mn, Ti, P, Si) / wapń, magnez, potas, żelazo, mangan, tytan, fosfor i krzem
  • Filtr Nano Positive Plus – usuwa metale ciężkie, chlor i lotne związki organiczne, a także 99.99% wirusów i bakterii

W efekcie otrzymujemy zawsze świeżą, krystalicznie czystą wodę bogatą w najcenniejsze dla zdrowia minerały.

Rodzaje filtrów do wody

Urządzenie posiada kompaktową budowę oraz estetyczny, neutralny design, dzięki którem doskonale koresponduje z wystrojem kuchni. Jego ogromną zaletą jest łatwy montaż zajmujący około 5 minut oraz rzadka wymiana filtrów. Pierwszy filtr należy wymienić co 4 miesiące, drugi co 8, a trzeci co 1 rok – wartości te podane zostały dla zużycia aż 10l wody dziennie. Podczas wymiany wkładu filtrującego urządzenie automatycznie odcina dopływ wody – nie musimy zatem się martwić zalaniem powierzchni kuchennych. Datę montażu filtrów można zapisać ręcznie na opakowaniu, albo zaznaczyć w kalendarzu w telefonie, tak żeby było wiadomo kiedy dany filtr trzeba wymienić.

Domowy system filtrowania wody 4Swiss białyDomowy system filtrowania wody 4Swiss czarny

System filtrowania wody 4Swiss WFF021 posiada 4 intuicyjne tryby dozowania wody:

  • dozowanie szklanki wody – po dotknięciu przycisku „szklanka”, a następnie przycisku głównego urządzenie dozuje szklankę wody.
  • dozowanie dzbanka wody – po dotknięciu przycisku „dzbanek”, a następnie przycisku głównego urządzenie dozuje dzbanek wody.
  • tryb Start/Stop – woda zaczyna być nalewana po krótkim dotknięciu przycisku głównego. Po ponownym dotknięciu przycisku nalewanie ustępuje.
  • tryb manualny – woda nalewana jest tak długo, jak długo przytrzymywany jest przycisk.

Dlaczego warto zrezygnować z wody butelkowanej na rzecz filtrowania?

Ochrona środowiska

1500 000 ton – tyle rocznie stanowią odpady z plastikowych butelek produkowane na całym świecie. 1 500 plastikowych butelek zużywa średnio 4-osobowa rodzina. 40 kg plastikowych butelek zużywa rocznie jedna osoba. Tylko 5-10% wyprodukowanego na świecie plastiku podlega recyclingowi. Ich rozkład trwa 400-500 lat. Rezygnując z wody butelkowanej na rzecz filtrowania ograniczamy produkcję ogromnych ilości śmieci i oszczędzamy pieniądze.

Oszczędność pieniędzy – nawet 3000 zł rocznie!

Według zaleceń dietetyków powinniśmy wypijać około 2 litrów wody dziennie. 1 litr wody butelkowanej kosztuje około 1,33 zł. Za taką samą ilość wody z sieci wodociągowej zapłacimy 0,37 gr. Przefiltrowanie jej w Domowym Systemie Filtrowania Wody 4Swiss WFF021 kosztuje nas 7 groszy! Na przykładzie własnego gospodarstwa domowego możecie najdokładniej wyliczyć, ile rocznie moglibyście zaoszczędzić rezygnując z wody butelkowanej. Na co przeznaczycie zaoszczędzone pieniądze?

Komfort codziennego życia

Stały dostęp do krystalicznie czystej, najwyższej jakości wody, to brak nieplanowanych kursów do sklepu, dźwigania ciężkich zgrzewek wody i konieczności oczekiwania na przefiltrowanie wody w dzbanku.

Dla kogo Domowy System Filtrowania Wody 4Swiss WFF021?

Jeśli zależy Ci na bieżącym dostępie do smacznej, zawsze świeżej wody bogatej w cenne dla zdrowia minerały, niskich kosztach eksploatacji, rzadkiej wymianie filtrów, intuicyjnej obsłudze i dużej wydajności urządzenia – System Filtrowania Wody będzie trafionym rozwiązaniem. Urządzenie to stanowi optymalne rozwiązanie ulokowane pomiędzy rozbudowanymi i kosztownymi systemami filtracji, a dzbankami filtrującymi.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.